Rahvuspüha Norra moodi: puhkpillid ja klubimuusika

Norralaste jaoks on 17. mai üks olulisemaid pidupäevi, sest sel päeval tähistavad nad Norra rahvuspüha. See pole iseseisvuspäev, ometi on kesksel kohal Norra lipud. Pole militaarparaadi, ometi marsivad tuhanded inimesed tänaval ja kõlab puhkpillimuusika. Miks ja kuidas Norras seda päeva tähistatakse?

Loe lisaks

Abituriendid Norra moodi: ballikleidi asemel tunked, limusiini asemel buss

Mai esimestel nädalatel võib Norras igal sammul kohata bussitäite kaupa lärmakaid noori. Gümnaasiumi lõpetamist tähistavad nad veel metsikumalt kui oleme näinud Ameerika filmides. Pidustused kestavad mitu nädalat ning nendeks hakatakse valmistuma juba gümnaasiumi esimesel aastal. Mida kujutab endast norrakate “russefeiring”, nagu nad ise abiturientide pidustusi nimetavad?
Loe lisaks

Lihavõtted Norra moodi: krimiromaanid ja apelsinid

Lihavõtted on norrakate jaoks üks tähtsamaid pühi, mida mingis mõttes võiks võrrelda eestlaste jaanipäevaga. Iga endast lugupidav norrakas teeb kõik endast oleneva, et saada töölt vabaks terve lihavõttenädal. Ei, mitte selleks, et osaleda kristlikel pidustustel. Lihavõttepühade jumalateenistustel osaleb vaid ca 4% norrakatest. Ülejäänud on esiisade kombel läinud hingerahu otsima kõrgele mägedesse. Mida teevad miljonid norrakad lihavõtete ajal oma mägimajakestes?
Loe lisaks